Kövessen Facebookon!

Fizetési megoldás
Termékrészletek


Alanyi áfa-mentesség 2025 - Hogyan csináld jól

ÚJ
Alanyi áfa-mentesség 2025 - Hogyan csináld jól
  • Alanyi áfa-mentesség 2025 - Hogyan csináld jól
9 900 Ft

Alanyi áfa-mentesség 2025 - 18 milliós kerettel!
Hogyan csináld jól

Szerző: Sándorné Új Éva
Terjedelem: 175 oldal

Megjelenés: 2025. február 12.

  • Az általános forgalmi adó a költségvetés legnagyobb bevételt biztostó és ezért a leginkább ellenőrzött adónem. Az adó alanya lehet áfás és lehet alanyi mentes tevékenységet végző. A már működő kisvállalkozások és az évközben tevékenységüket kezdők is sokat töprengenek azon, hogy érdemes-e egy egyszerűnek tűnő adózási módot választani. A kérdés nem egyszerű, hiszen a döntést sok tényező befolyásolja (pl. a bevétel nagysága, az előzetesen felszámított áfa összege, a tárgyi mentes tevékenység aránya, a lehetséges ár előny megszerzése stb.). Mindemellett az egyszerűbb adminisztráció is csábító lehet, hiszen főszabály szerint az alanyi mentesnek nincs áfabevallási kötelezettsége.

    Az alanyi adómentesség szabályai egyszerűnek tűnnek, de mégsem azok. A gyakorlati alkalmazás során számtalan kérdés merül fel. Az elszámolásokat a kivételes szabályok is bonyolítják. Az egyik – a gyakorlatban sokszor tévesztett – szabály azzal kapcsolatos, hogy az alanyi mentes nem mindig járhat el alanyi mentes minőségében. Mit is jelent ez a szabály? Áfát kell kiszámlázni? Bevallást kell benyújtani? Milyen gyakorisággal kell ezt megtenni? Megnyílik az adóalany áfalevonási joga? Esetleg közösségi adószámot is ki kell váltani? Innen pedig tovább bonyolódik a kérdés. Mikor kell alanyi mentes számlát kiállítani és mikor kell a közösségi adószám alatt számlázni?

    A kérdéses sorát tovább növeli a 2025. január 1-jétől bevezetésre kerülő uniós adómentesség. Ki választhatja a határon átívelő alanyi mentességet? Milyen feltételeket kell teljesíteni? Hogyan és kitől kell „EX” végű azonosító számot kérni.

    További kérdéskört generál az a szabályozás, hogy bizonyos bevételeket nem kell figyelembe venni az alanyi mentesség értékhatárának figyelésénél. Az egyik leggyakoribb probléma, hogy az értékhatár figyelésénél bevételt vagy árbevételt kell göngyölíteni? A másik kérdés az, hogy csak a belföld teljesítési helyű vagy minden árbevétel figyelembe veendő-e? A legtöbb tévesztés pedig a tárgyi mentes tevékenység bevételével kapcsolatban található. Megannyi kérdés és a válasz

    A szabályok igen összetettek és könnyen előfordulhat tévesztés. Az önellenőrzési pótlék, a késedelmi pótlék, mulasztási bírság és az adóbírság nagyon tud fájni. Könyvünkben ezek elkerüléséhez szeretnénk segítséget nyújtani. Mindenkinek ajánlom ezt a könyvet, aki szeretné elkerülni az adóbírságokat és a bírósági eljárásokat.

    A könyvben foglalkozunk az adómentes ügyletek egyes típusainak elkülönítésével, a magyar és az uniós alanyi mentességi szabályokkal. Természetesen minden szakkönyvnek vannak terjedelmi korlátjai, azonban arra törekedtünk, hogy a gyakorlatban felmerülő lényeges és gyakran ismétlődő kérdésekre választ adjunk.

    A könyvben kitérünk a tipikus számlázási szabályokra. Hogyan kell kiállítani alanyi mentesként egy tárgyi mentes tevékenységről szóló számlát? Miként számlázzunk távértékesítést határon átnyúló adómentesség esetén? Kiállítható-e alanyi adómentesként belföldi fordított áfás számla? Tévesztés esetén hogyan kell kijavítani a számlát?

    Kiadványunkkal segítséget szeretnénk nyújtani gyakorló szakembereknek, az áfa területén pályakezdőknek és azoknak is, akik még csak most tanulják az adózási szakma alapjait.

  • Státusz
    ÚJ